Τσαλάκωσε 71-54 τον ΠΑΟ στο μπάσκετ ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο της έδρας του εντός των συνόρων και πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αφήνοντας μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό. Οι θεσσαλονικείς, οι οποίοι «έπιασαν» το Ρέθυμνο στην 3η θέση με έναν αγώνα λιγότερο, επικράτησαν 71-54 των «πρασίνων» στο κλειστό της Πυλαίας, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας ήττα του.

Με άποντο τον Διαμαντίδη, 18 λάθη, τραγικά ποσοστά ευστοχίας σε τρίποντα (3/16) και βολές (7/14) και μόλις 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έβλεπε τον Γκιστ να παλεύει μόνος του στην επίθεση (18π.), δεν είχε τύχη στο κλειστό της Πυλαίας. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ με διάρκεια σε άμυνα (κράτησε στους 54 πόντους τους «πράσινους») και επίθεση μπόρεσε να χαμογελάσει στην έδρα του απέναντι στον Παναθηναϊκό, μετά από περίπου 5,5 χρόνια (τελευταία φορά που είχε κερδίσει ήταν στις 11/4/2009). Κορυφαίος της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Κάρτερ με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μαργαρίτης (11ρ.) και Λάνγκφορντ με 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός παρασύρθηκε από το φρενήρη ρυθμό του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Θεσσαλονικείς να είναι πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι από τους «πράσινους» και να καταφέρνουν να κλείσουν την περίοδο στο +6 (19-13), ενώ είχαν προηγηθεί ακόμη και με 7 πόντους (17-10), χάρη στις επιθετικές προσπάθειες του Κάρτερ (9π.). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, ο Παναθηναϊκός περιόρισε τον επιθετικό οίστρο του Αμερικανού, Διαμαντίδης (4 ασίστ) και Νέλσον (3 ασίστ) «μοίρασαν» έτοιμα καλάθια, Γκιστ και Μαυροκεφαλίδης «χτύπησαν» μέσα στη ρακέτα και στο 20΄ επετεύχθη η ανατροπή (30-32).

Στην τρίτη περίοδο Μαργαρίτης και Κάρτερ εκμεταλλεύτηκαν από την περιφέρεια την αμυντική αδράνεια των «πρασίνων», ο Παναθηναϊκός «σίγησε» στην επίθεση και οι Θεσσαλονικείς, βρίσκοντας στο πρόσωπο του Μπρέμερ το «ζεστό χέρι» από τα 6.75 (2 διαδοχικά), ξέφυγαν στο 28΄ και πάλι με +5 (45-40), διαφορά που κράτησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (50-45). Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι, με εκτελεστή τον Μαργαρίτη και εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-2 και στο 34΄ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (59-47). Στον αντίποδα, οι -ασύνδετοι σε άμυνα και επίθεση (6π. στο δ΄ δεκ.)- «πράσινοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία τεράστια επιτυχία με 71-54 (+17 πόντοι, η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 30-32, 50-45, 71-54.