Μπιλμπάο-Ρεάλ 1-1

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 22ης αγωνιστικής στην Primera Division, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Μπαρτσελόνα από τη Βαλένθια (2-3) και την ισοπαλία 1-1 της Ρεάλ στο «Σαν Μαμές» κόντρα στη Μπιλμπάο του Βαλβέρδε.

Οι «Ροχιμπλάνκος» απολαμβάνουν για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια (!) την μοναξιά της κορυφής, καθώς πήραν μια εύκολη νίκη με 4-0 κόντρα στη Σοσιεδάδ και έφτασαν τους 57 βαθμούς, την ώρα που η μισητή της αντίπαλος Ρεάλ πετούσε τη δική της ευκαιρία να προσπεράσει την «Μπάρτσα».

Η Ρεάλ πλήρωσε ουσιαστικά την… ανόητη ενέργεια του Ρονάλντο να αντιδράσει σε «πρόκληση» αντιπάλου στο 75′ και να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες και ενώ το σκορ ήταν ήδη στο 1-1.

Η «Βασίλισσα» πήρε το προβάδισμα στο 65′ με γκολ του Χεσέ, ύστερα από ασίστ του Ρονάλντο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 οκτώ λεπτά αργότερα με σουτ του Ιμπάι Γκόμεθ με σουτ από το ύψος της περιοχής.

Αξίζει να σημειωθεί πως, σε όλα τα ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λουίς Αραγονές.

Με γκολ του Ερέρα στο 59′ η Έλτσε επιβλήθηκε 1-0 της Αλμερία κι έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Πριν το παιχνίδι τις δύο ομάδες χώριζαν 2 βαθμοί, ωστόσο, οι γηπεδούχοι με το «τρίποντο» αυτό έφτασαν στους 27 αφήνοντας στους 22 τη σημερινή αντίπαλό τους, μετά από 22 αγωνιστικές στην Primera Division.