Από την κόλαση στον παράδεισο με τρίποντο του Οντουμ στα 7΄΄ ο ΠΑΟΚ 73-71 την ΑΕΚ.

Με τρίποντο του Οντουμ στα 7΄΄, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 73-71 της ΑΕΚ, στο ντέρμπι «Δικεφάλων» στην Πυλαία, μετά από συγκλονιστικό φινάλε, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης και 9η στο σύνολο σε 11 αγώνες (έχει ένα ματς λιγότερο). Η Ένωση «αυτοκτόνησε» χάνοντας την ευκαιρία για μία δεύτερη διαδοχική νίκη.

Ανοικτό και γρήγορο το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να στηρίζεται στην αποτελεσματικότητά της από την περιφέρεια και να έχει τα ηνία στο σκορ από το 3’. Χρονικό σημείο στο οποίο ο Ινγκλις άρχισε να εκτελεί από τα 6.75 (έβαλε τρία στη σειρά), δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην Ενωση με 7 πόντους (2-9).

Η διαφορά έφτασε στο +10 στο 7’ (8-18), με τον ΠΑΟΚ ανήμπορο, στο ίδιο διάστημα, να βρει τρόπους προς το αντίπαλο καλάθι. Το σκηνικό δε διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στα μισά του οποίου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 13 πόντους (22-35) και δυόμιση λεπτά πριν φινάλε με 14 (26-40), μετά από τεχνική ποινή που δέχτηκε, για διαμαρτυρία, ο Σούλης Μαρκόπουλος.

Με τη συνδρομή των Λάνγκφορντ, Οντουμ, Κακαρούδη οι «ασπρόμαυροι» έτρεξαν σερί 6-2 και έφυγαν στα αποδυτήρια μειώνοντας στους 10 (32-42), η ΑΕΚ επανέκαμψε, ωστόσο, δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκε στο 24’ με +15 (37-52).

Διαφορά που «αφύπνισε» στο μέγιστο βαθμό τον ΠΑΟΚ και τον έβαλε ουσιαστικά στο διεκδίκηση της νίκης. Με εξαιρετική άμυνα και επιθετικό πλουραλισμό (Κάρτερ, Τσόχλας, Μαργαρίτης, Σαλούστρος), ο «Δικέφαλος» του Βορρά… πάτησε γκάζι, «έγραψε» σερί 16-3, μείωσε στο 30’ στο καλάθι (53-55), με την ΑΕΚ να «απαντά» στο 33’ αποκτώντας εκ νέου «αέρα» 6 πόντων (33’ 55-61), με διαδοχικά τρίποντα από τους Παπαντωνίου, Ντελινικάιτις.

Ο ΠΑΟΚ δεν εγκατέλειψε τη μάχη, πλησίασε στον πόντο (64-65), με τον Ντελινικάιτις, στα 28’’ πριν το τέλος του αγώνα, με γκολ-φάουλ, να δίνει προβάδισμα στην Ενωση με 4 πόντους (66-70).

Με καλάθι του Τσόχλα, στα 17’’6 για το φινάλε, έγινε το 68-70, για να ακολουθήσουν μια βολή από τον Μισόλεβιτς και δύο από τον Καρτερ που έφεραν το ματς στο 70-71, με 13’’7 να απομένουν για τη λήξη.

Στην επαναφορά της μπάλας για την ΑΕΚ ο Παπαντωνίου, με πίεση από τον Οντουμ, πάτησε γραμμή και στην τελευταία επίθεση του ματς, ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ του ΠΑΟΚ ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε πανηγυρικά τη νίκη στους Θεσσαλονικείς με 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 32-42, 53-55, 73-71

Διαιτητές: Σχινάς, Μπίτης, Διαμαντής

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18, Λιάπης, Κάρτερ 14 (2), Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 14 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 9 (1), Οντουμ 7 (1), Βον 2, Μπρέμερ, Σαλούστρος 4

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 9 (1), Ντελινικάιτις 14 (3), Σάκοτα 7 (1), Κασελάκης 2, Ουίλιαμσον 4, Τσιάκος, Αθηναίου 2, Μιλόσεβιτς 8, Μενσά-Μπονσού 12, Ινγκλις 13 (3)