Ήττα για την Ελλάδα από την Φιλανδία

Με πολύ κακή εμφάνιση αμυντικά κυρίως, αλλά και επιθετικά η Εθνική γνώρισε ήττα… καταστροφή από την Φινλανδία με 86-77!

Ήττα… καταστροφή γιατί η «επίσημη αγαπημένη» θα ταξιδέψει στην Λιουμπλιάνα για την δεύτερη φάση χωρίς νίκη στο ενεργητικό της και έτσι δυσκολεύει πολύ ακόμη και η υπόθεση πρόκριση στην πρώτη οκτάδα! Χαρακτηριστικά της τραγικής αμυντικής εμφάνισης της Εθνικής είναι ότι η Φινλανδία σκόραρε 49 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και ο Κόπονεν 29 πόντους σε όλο το ματς!

Η Εθνική ομάδα τελείωσε με ισχνό προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο (23-22), διότι δεν έχει καταφέρει να σταματήσει στην άμυνα την Φινλανδία και ειδικά τον Κόπονεν, ενώ έχει χάσει και αρκετά ριμπάουντ. Ο Τρινκιέρι δοκίμασε και ζώνη για να βελτιώσει την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας, χωρίς, όμως, επιτυχία.

Η Εθνική βελτιώθηκε στην αρχή της δεύτερης περιόδου αμυντικά και με επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκε με 30-23 στο 14′. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η Φινλανδία βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και με επιθετική διάθεση αμυντικά ανάγκασε στα υπόλοιπα έξι λεπτά στην άστοχη από μακριά ελληνική ομάδα να σκοράρει μόλις 5 πόντους.

Την ίδια ώρα η άμυνα της Εθνικής χαλάρωσε και η Φινλανδία με τον Κόπονεν εξαιρετικό εκτελεστικά και δημιουργικά πέτυχε στο τελευταίο εξάλεπτο 14 πόντους και έτσι προσπέρασε στο σκορ στο 19′ (35-33) και τελείωσε το πρώτο μέρος με προβάδισμα δύο πόντων (37-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Εθνική. Η Φινλανδία με επιμέρους σκορ 20-12 τελείωσε την τρίτη περίοδο με 10 πόντους διαφορά (57-47). Η Εθνική ήταν πολύ κακή αμυντικά, δεν κατάφερε να σταματήσει τον Κόπονεν, που έχει φτάσει τους 25, ενώ επιθετικά απέναντι στην επιθετική άμυνα των Φινλανδών έκανε λάθη και είχε κακές επιλογές.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86.

ΕΛΛΑΔΑ  (Τρινκέρι): Σλούκας 4, Μπουρούσης 6, Ζήσης 19 (3), Σπανούλης 17, Περπέρογλου 4, Φώτσης, Παπανικολάου 2, Μαυροκεφαλίδης 10, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος  4(1), Πρίντεζης 5.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν.): Κοϊβίστο 7(1), Νίκιλα, Μουούρινεν 15, Χαφ 13(1), Λι 4, Σαλίν 1, Κόττι 14, Κόπονεν 29 (5), Χάανπα 1, Μότολα, Άχονεν 2.