Πρώτη και στα ημιτελικά η Εθνική, κέρδισε 86-70 το Μεξικό

Στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά του Τορίνο προκρίθηκε η εθνική Ελλάδας, ως 1η του Α΄ ομίλου, με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην πρώτη φάση. Μετά το Ιράν, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη υπέταξαν και το Μεξικό, 86-70, πατώντας γκάζι στην 3η περίοδο.

Αντίπαλος των Ελλήνων διεθνών στο δρόμο προς τον τελικό θα βρεθεί την ερχόμενη Παρασκευή (8/7) η 2η του Β΄ ομίλου, η νικήτρια δηλαδή του αποψινού ζευγαριού Κροατία-Τυνησία. Το Μεξικό, ως 2ο του Α΄ ομίλου θα αντιμετωπίσει την 1η του Β΄ ομίλου, Ιταλία, στα ημιτελικά.

Με 21 πόντους και 3 τρίποντα ήδη από την 3η περίοδο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ της εθνικής, ενώ ο Μπουρούσης σημείωσε 16 με 9 ριμπάουντ. Στην 4η περίοδο, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πέτυχε τους 11 από τους 12 πόντους του, ενώ 7 ασίστ μοίρασε ο Νικ Καλάθης. Από την ομάδα της κεντρικής Αμερικής, ο Κρους πέτυχε 19 πόντους, 14 ο Ερνάντες και 10 ο Χόρχε Γκουτιέρες.

Οι Μεξικανοί ξεκίνησαν δυνατά, με ταχύτητα και καλή κυκλοφορία της μπάλας μετατρέποντας το 2-3 (τρίποντο του Αντετοκούνμπο) σε +5, 9-4, με λύσεις από Κρους και τρίποντο του Τοσκάνο. Η εθνική κηνυγούσε στο σκορ, έχοντας μόλις 3/10 σουτ εντός πεδιάς, όταν ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 13-10 υπέρ της ομάδας της κεντρικής Αμερικής.

Ο Κρουζ έφτασε τους 11 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά αποτελώντας «πονοκέφαλο» για τον Φώτη Κατσικάρη. Με την είσοδό του ο Μπουρούσης (στη θέση του Κουφού) μάζεψε ριμπάουντ και οι Έλληνες διεθνείς προσπέρασαν 1.42΄΄ πριν την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, 13-15, με τρίποντο του Περπέρογλου.

Ο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα σημείωσε 5 πόντους σ’ αυτή την 1η περίοδο, 7 είχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και 3 ο Κουφός. Τα 3/11 δίποντα και τα 2/6 τρίποντα ήταν ο λόγος που η εθνική ακολουθούσε, 16-15, με την έναρξη της 2ης περιόδου. Οι παίκτες του Βαλντεολμίγιος ξέφυγαν και με 19-15, για να πετύχει την ισοφάριση, 19-19 ο Μπουρούσης, ενώ ο ίδιος με γκολ φάουλ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην «επίσημη αγαπημένη», 20-22.

Ο Κατσικάρης έπαιξε και με τους δύο Αντετοκούνμπο στο παρκέ (κάτι που δεν επιλέγει συχνά) και τον Καλάθη στον άσο. Στο «5» ο Μπουρούσης σημείωσε 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο και ήταν εκ των κορυφαίων του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Το Μεξικό συνέχισε, όμως να απειλεί με τρίποντα, με τον Ερνάντες να «γράφει» το 28-25, έξω από τα 6.75. Ο Αντετοκούνμπο (12π. στο α΄ μέρος) απάντησε λίγο αργότερα από τη γραμμή του τριπόντου, 30-29, αλλά το Μεξικό έβρισκε τρόπους ν’ απομακρύνεται, αυτή τη φορά με τον Γκουτιέρες 35-31. Το Μεξικό πήγε στο +2, 35-33 στο ημίχρονο, μετά τις 2/2 βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο, από φάουλ του Στολ.

Με τρίποντο του Νικ Καλάθη, 35-36, ξεκίνησε το β΄ μέρος. Μάχη σώμα με σώμα έγινε μέχρι το 42-42. Η εθνική, όμως απάντησε με σερί 6-0 (Κουφός, Περπέρογλου, Αντετοκούνμπο), 42-48 και έκτοτε δεν… ξανακοίταξε πίσω. Οι παίκτες του Κατσικάρη ξέφυγαν και με +11, 44-55 (νέο τρίποντο Γ. Αντετοκούνμπο και ντράιβ του Καλάθη), ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 2-13 από το 42-42.

Το +14, με τρίποντο του Παπαπέτρου, 46-60 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της εθνικής στην 3η περίοδο, καθώς ο Ράμος στο τέλος του χρόνου σκόραρε για το 48-60, στο 30΄. Στην 4η περίοδο, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σημειώνοντας τους 11 από τους 12 πόντους του.

Με πίεση στην άμυνα, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη διατηρούσαν προβάδισμα ασφαλείας. Ο Κατσικάρης έριξε στο τέλος, όπως και με το Ιράν, για πρώτη φορά στο παρκέ τον Γιώργο Μπόγρη, μετά το 61-77 από κάρφωμα του Αντετοκούνμπο. Ο Μπόγρης πέτυχε και το μοναδικό καλάθι του, 67-86, με τον Χόρχε Γκουτιέρες να διαμορφώνει το τελικό σκορ 70-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

Διαιτητές: Ζόρζε Βάζκεζ (Πορτογαλία), Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς (Σερβία), Μπόρις Σούλγκα (Ουκρανία)

ΜΕΞΙΚΟ (Σέρχιο Βαλντεολμίγιος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Χ. Γκουτιέρες 10 (1), Ι. Γκουτιέρες 2 (11 ριμπ.), Κρους 19 (2), Ερνάντες 14 (4), Μέντες 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1), Μπουρούσης 16, Μάντζαρης, Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12