ΧΑΝΘ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 15-22

“Κλείδωσαν”την παραμονή οι φιλοξενούμενοι μετά την σπουδαία νίκη.

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στη Θεσσαλονίκη πήρε ο Πανελλήνιος μετά την επικράτηση του με 22-15 επί της ΧΑΝΘ. Οι «Ολυμπιονίκες» πλέον έφτασαν τους 17 πόντους και ουσιαστικά εξασφάλισαν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία.
Αντίθετα οι Θεσσαλονικείς έκαναν το έργο της παραμονής τους ακόμη πιο δύσκολο αφού θα χρειαστεί να κάνουν μεγάλες υπερβάσεις για να σώσουν την παρτίδα.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ήταν καλύτερη σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους που έκαναν σωρεία λαθών και υπέκυψαν σχετικά εύκολα. Είχαν βέβαια την ατυχία να χάσουν από τραυματισμούς από το πρώτο μέρος και τα δύο πλευ μέικερ (Ναουμίδη από το 5΄ και Τσαβδάρη από το 25΄), ωστόσο στην ομάδα του Νίκου Μάντζου δεν υπήρχαν ψυχικά αποθέματα για ανατροπή.
Στο αγωνιστικό μέρος το φαινομενικά ντέρμπι δικαιολόγησε το χαρακτηρισμό του μόνο στο πρώτο 15 λεπτο. Η ΧΑΝΘ προηγήθηκε 3-0 στο 2΄ αλλά στο επόμενο 25λεπτο οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 8-2 σκορ πήραν προβάδισμα με 8-5 και πήγαν στα αποδυτήρια με προηγούμενοι 10-7.
Στο δεύτερο μέρος οι «Ολυμπιονίκες» κράτησαν το προβάδισμα με σχετική ευκολία με διαφορές που κυμαίνονταν στα 3-5 γκολ για να οδηγηθεί η αναμέτρηση στο τελικό 22-15.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-2, 4-4, 4-6, 5-8, 7-10, 7-10 (ημχ.), 9-12, 10-13, 12-15, 12-17, 14-18, 15-22
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Άγγ. Παπαδόπουλος 3, Σπυρόπουλος 1, Σαρηγιαννίδης, Δέσπος 2 , Ε. Ναουμίδης , Ιωαννίδης , Κόντης 3, Αργυρίου 2, Τσαβδάρης 2, Παντελίδης 1, Κεσίδης 1, Μαυρόπουλος, Μπαιρλής , Σ. Ναουμίδης, Σιαματάς
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Δ. Παπαδόπουλος, Κοκολοδημητράκης 1, Κρητικός 6, Μακρυγιάννης, Ζαρλακούτης, Μπαρίκος, Τσακουρίδης 3, Διάρας, Βλαχοθανάσης, Μάτοβιτς 8, Καραστέργιος 1, Τσαουσάνης, Τζάνος, Τσεύλικος, Χαντέλης 3
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 2-4 , Πέναλτι: 1/4-5/7