«Διπλό» του ΠΑΟΚ στην Κηφισιά 62-60

Με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηγέτη τον Κάρτερ, ο ΠΑΟΚ πέρασε από το “Ζηρίνειο” με νίκη 62-60 επί της ΑΕ Νέας Κηφισιάς και παραμένει στην τρίτη θέση της Α1 ανδρών, μετά από 23 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην τελευταία επίθεση αλλά αστόχησαν σε δύο διαδοχικά τρίποντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα.

Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και για 15 λεπτά είχαν υπό τον απόλυτο έλεγχό τους το ματς, φτάνοντας τη διαφορά στο +8 (24-16 στο μέσο της β΄ περιόδου).

Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε, έφερε το ματς στα ίσια στο ημίχρονο (29-29) και στη συνέχεια προηγήθηκε 35-34, ακριβώς πριν από ένα σερί 11-1 της Κηφισιάς που την έφερε σε απόσταση εννέα πόντων (45-36).

Με διαδοχικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ο Κάρτερ έδωσε το έναυσμα για το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ που μετέτρεψε το εις βάρος του 49-39 (31:10) σε 49-51 μέσα σε περίπου 3,5 λεπτά. Ομως η ΑΕΝΚ δεν είχε πει την τελευταία λέξη.

Στο προβάδισμα 51-56 των φιλοξενούμενων, “απάντησε” με σερί 7-0 και βρέθηκε πάλι μπροστά με 58-56, ενώ απέμεναν 100 δευτερόλεπτα. Με νέα τρίποντα από Τσόχλα και Κάρτερ ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες στην εκπνοή με τους Σάιλας και Μπάρλο.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σώμος, Διαμαντής