NBA το ματς της σεζόν,San Antonio Spurs-Cleveland Cavaliers 125-128

NBA το ματς  της σεζόν,San Antonio Spurs-Cleveland Cavaliers 125-128

Ηταν ένα ματς που περιμέναμε με ανυπομονησία. Ενα ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που ίσως συναντηθούν στους Τελικούς του ΝΒΑ. Δυο ομάδες με τρομερό ταλέντο και δυνατότητες. Spurs και Cavaliers δικαίωσαν τις προσδοκίες μας, έδωσαν μια ΕΠΙΚΗ μάχη, έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ, χάρισαν μια παράσταση που θα θυμόμαστε σε όλη μας τη ζωή. Η ομάδα του San Antonio άγγιξε την 7η συνεχόμενη νίκη της, όμως ο Kyrie Irving έκανε ρεκόρ καριέρας, μια εμφάνιση που δεν θα ξεχαστεί εύκολα, θα μνημονεύεται σαν μια από τις κορυφαίες στην ιστορία του παγκόσμιου μπάσκετ.

Ο άσος των “Ιπποτών” έστειλε τον αγώνα στην παράταση με 9 σερί πόντους και buzzer-beater τρίποντο κι εκεί έβαλε άλλους 11 για να φτάσει τους 57 (!) και να πανηγυρίσει έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο (125-128) μαζί με τον επίσης συναρπαστικό LeBron James. Κι όλα αυτά επειδή ο Kawhi Leonard αστόχησε σε δυο βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας και ο Gregg Popovich επέλεξε να μην κάνει φάουλ με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλο ένα τρίποντο-μαχαιριά.

Ρεκόρ, ρεκόρ κι άλλο ρεκόρ από τον Irving

Και τι δεν έκανε ο Irving. Εμεινε 47 λεπτά στο παρκέ, για να πετύχει 57 πόντους με 13/25 δίποντα, 7/7 τρίποντα και 10/10 βολές. Εκανε ρεκόρ καριέρας. Πέτυχε περισσότερους πόντους από κάθε άλλο παίκτη στη φετινή regular season. Εκανε και ρεκόρ στο San Antonio. Κανείς δεν είχε βάλει τόσους απέναντι στους Spurs, μέσα στο σπίτι τους. Και το έκανε με όποιον τρόπο μπορείς να φανταστείς. Με διεισδύσεις. Με γκολ-φάουλ. Με σουτ από μέση απόσταση. Με μακρινά “rainbows”. Με ακροβατικά. Με κάθε τρόπο, σε ένα από τα πιο απολαυστικά show που θυμόμαστε την τελευταία δεκαετία. Κι αν σκεφτείτε ότι το έκανε απέναντι στους Πρωταθλητές, τότε το κατόρθωμα αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία.

Ο “clutch” LeBron, οι κορυφαίοι και ο μοιραίος των Spurs

Την ίδια ώρα, ο LeBron James είχε 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, με κρίσιμα σουτ στην παράταση. Το απόλαυσε ίσως περισσότερο από κάθε άλλο ματς τα τελευταία χρόνια, άνοιξε διάλογο με το κοινό, το έζησε με την καρδιά του. Επόμενοι σκόρερ ήταν με 12 ο Tristan Thompson και με 10 ο Timofey Mozgov.

Κορυφαίοι των Spurs ήταν ο Tony Parker (31 πόντοι, 15/22 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Danny Green (24 πόντοι, 5/10 τρίποντα), με τον Kawhi Leonard να κάνει λίγο απ’ όλα (24 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) αλλά να αστοχεί σε δυο βολές που θα μπορούσαν να κρίνουν το ματς. Ακόμη κι έτσι, η ομάδα του San Antonio έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Υποκλίθηκε σε έναν σπουδαίο νεαρό παίκτη, τον παραδέχθηκε και τον συνεχάρη στο τέλος της αναμέτρησης.

126 πόντοι σε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο!

Περιμέναμε μεγάλο ματς και το είδαμε από νωρίς! Ο Green κι ο Leonard έκαναν το 16-13 μόλις στο τέταρτο λεπτό, με την τριάδα Smith – James – Love να απαντά και τον Mozgov να κάνει καλή δουλειά κοντά στο καλάθι (20-22 στο 8′). Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξωπραγματικός, το 31-30 της πρώτης περιόδου αποδεικνύει του λόγου το αληθές και το κοινό έκανε πραγματικά τη διαφορά, ανοίγοντας μάλιστα και διάλογο με τον “King” των Cavaliers που έπαιζε με τρομερή ένταση και αποφασιστικότητα. Συνέχισε να πατά το γκάζι στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου, όμως ο Mills κι ο Parker έβαλαν μπροστά την ομάδα του San Antonio (50-45) την ώρα που ο Irving άρχισε να νιώθει καλά, έβαλε 14 σερί και κράτησε τους φιλοξενούμενους “ζωντανούς”. Ο Duncan κι ο Parker έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 64-62. Ο Γάλλος είχε 19 πόντους κι ο Leonard 14, οι Spurs 63% στα σουτ, την ώρα που ο Irving με 22 κι ο LeBron με 13 ήταν οι κορυφαίοι των Cavs.

Irving ξανά και ξανά, Irving 9 σερί πόντοι και παράταση!

Ο άσος των φιλοξενούμενων μπήκε στο δεύτερο μέρος, όπως έκλεισε το πρώτο. Πέτυχε δυο τρίποντα για να μείνει η ομάδα του κοντά, όμως οι Spurs είχαν βρει ρυθμό και είτε με τον Parker, είτε με τον εξαιρετικό Leonard, κρατούσαν μια μικρή διαφορά μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (84-79). Ο Irving με μερικά ακροβατικά κι ο LeBron με πέντε πόντους έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να μετατραπεί το ματς σε… θρίλερ, όμως οι Spurs είχαν τις απαντήσεις. Είτε από την περιφέρεια με τον Green, είτε κοντά στο καλάθι με τον Duncan (97-90). Και κάπου εκεί, τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο Green που είχε αναλάβει το δύσκολο έργο του μαρκαρίσματος του δαιμονισμένου Irving, έβαλε το τέταρτο τρίποντό του για να δώσει προβάδισμα 9 πόντων στους Spurs. Και όμως, ο Irving έβαλε γκολ-φάουλ και τρίποντο από τη γωνία για το 110-107, πριν αστοχήσει ο Leonard σε δυο βολές και μείνουν 3.1″ για τους Cavs.

Τι έγινε στην τελευταία φάση; Ο Irving πήρε το μεγάλο σουτ και… Το έβαλε ΚΑΙ ΑΥΤΟ για να στείλει ένα επικό ματς στην παράταση με τον πιο επικό τρόπο.

Kyrie και LeBron από άλλο πλανήτη στο έξτρα πεντάλεπτο

Εκεί συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, πριν βάλει ο LeBron τρίποντο για το 116-119 και απαντήσει αμέσως ο Parker. Το κοινό είχε χάσει τον έλεγχο, ο James χόρευε και όποιος παρακολουθούσε την αναμέτρηση, τουλάχιστον χαμογελούσε από ευχαρίστηση. Ο Irving πέτυχε κι άλλο τρίποντο για το 118-122, ο Parker απάντησε ξανά για το 120-122. Στην επόμενη φάση, ο LeBron έβαλε νέο μακρινό σουτ για το 120-125 και ξέσπασε μιας και έτσι “κλείδωσε” τη νίκη, μια από τις σπουδαιότερες νίκες της ούτως ή άλλως τεράστιας καριέρας του.