Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με ακόμη μία ανατροπή αυτή τη φορά επί της Καντού

Την πρώτη νίκη στη φάση των «32» του Eurocup σημείωσε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική (10ος όμιλος) που έγινε στο PAOK Sports Arena επικράτησε 78-77 της ιταλικής Καντού χάρη στο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γιώργου Δέδα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ταχύτητα και γρήγορο παιχνίδι, στοιχεία θεωρητικά πιο συμβατά στην ιταλική ομάδα, χαρακτήρισαν την αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά. Δεδομένα που έδωσαν στην Καντού προβάδισμα 6 πόντων στο 3′ με 2-8. Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» σε ενάμισι λεπτό, με 10-0 σερί (12-8), με τους Σαλούστρο, Κάρτερ, Μπρέμερ, να ηγούνται της προσπάθειάς του.

Λάθη στην πορεία των «ασπρόμαυρων» έδωσαν εκ νέου τα ηνία στο σκορ τους φιλοξενούμενους (7’ 12-17), διαφορά που κατάφεραν να συντηρήσουν ως το 10′ (20-24). Οι επιθετικές πρωτοβουλίες των Λάνγκφορντ, Τσοχλα, σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότερη άμυνα και το ομαδικό πνεύμα (21 ασίστ στο παιχνίδι), έφεραν τον «Δικέφαλο» να προηγείται με μισό καλάθι στο 12′ (25-24), διαφορά που πήγε στο +4 στο 15′ (31-27) και έμεινε εκεί μέχρι το ημίχρονο (38-34).

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο ως το 24′, όταν η Καντού με διαδοχικούς πόντους του Φελντέιν έγινε ξανά… οδηγός στο ματς (40-41), θέση που κατάφερε να έχει ως το 29′ (42-46, 46-50, 50-54), με τη βοήθεια και διαιτητικών σφυριγμάτων. Ο ΠΑΟΚ έμεινε «ζωντανός» στο παρκέ χάρις στους Μαργαρίτη, Βον (άποντοι αμφότεροι από το ημίχρονο πέτυχαν 8 και 6 πόντους αντίστοιχα) και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 57-54.

Η κυριαρχία του Ουίλιαμς στη ρακέτα στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε ισχύ στους Ιταλούς, που στο 36′ βρέθηκαν με «αέρα» 7 πόντων στο παιχνίδι (65-71) και λίγο αργότερα με 8 (67-76), με τον ΠΑΟΚ να μη ρίχνει.. λευκή πετσέτα. Πέντε πόντοι από τους Λάνγκφορντ, Τσόχλα έριξαν τη διαφορά στους 4 (72-76) και ένα γκολ φάουλ με τον Κάρτερ, στα 37” πριν από το φινάλε, στο μισό καλάθι (75-76).

Ο Τζόνσον στα 17” ευστόχησε σε μια από τις τρεις βολές που κέρδισε σε φάουλ, για να «εκτελέσει» στα 9’’ για το τέλος, με μακρινό τρίποντο, ο Δέδας και να διαμορφώσει το τελικό 78-77, αφού οι Ιταλοί έχασαν την τελευταία επίθεση με κλέψιμο από τον Σαλούστρο.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-34, 57-54, 78-77.

Διαιτητές: Γκαρσία Γκονζάλες (Ισπανία), Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο), Μιλόγεβιτς (ΠΓΔΜ)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18 (1), Λιάπης, Κάρτερ 9, Κακαρούδης 11 (3), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 8, Οντουμ, Βον 6, Μπρέμερ 2, Σαλούστρος 6 (1).

ΚΑΝΤΟΥ (Πίνο Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 14, Φελντέιν 9, Αμπάς , Λαγκάνα , Τζόουνς 16 , Σερμαντίνι 6, Χόλις 6 (2), Μπούβα 7 (1), Τζεντίλε 5, Ουίλιαμς 14 (1).