Εχασε από τη Ρεάλ Μαδρίτης ο ΠΑΟ με 83-65

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών και των 22 λαθών δεν άντεξε στη Μαδρίτη, όπου και υπέστη τη δεύτερη ήττα στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» έχασαν 83-65 από τη Ρεάλ για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου, με τους Ισπανούς να κάνουν το «τέσσερα στα τέσσερα».

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που πάλευε με 8 παίκτες λόγω της απουσίας των τραυματιών Παππά, Γιάνκοβιτς, Μαυροκεφαλίδη, Μποχωρίδη, ο Εστεμπάν Μπατίστα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τη Ρεάλ ο Φελίπε Ρέγιες άγγιξε το νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (18π., 9ρ.), ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε για μόλις 8 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η αστοχία, τα πολλά λάθη και η αμυντική αδυναμία να περιορίσει το γρήγορο ρυθμό της Ρεάλ δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να σηκώσει κεφάλι στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, τα ριμπάουντ βοήθησαν τους «πράσινους» να μείνουν κοντά στο σκορ και να μην αφήσουν τους Ισπανούς να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν γρήγορα με την πλάτη στον τοίχο (6-2 στο 4΄, 10-5 στο 7΄), αλλά οι καλές συνεργασίες του Διαμαντίδη με τον Γκιστ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να μαζέψει τη διαφορά (15-12), μέχρι ο Γιουγ να βρει το ζεστό του χέρι από τα 6.75 και να γράψει το 20-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» απάντησαν από τα 6.75 με τους Μπλουμς, Γκιστ και μείωσαν σε 29-24 στο 15΄, αλλά η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα βοήθησε τη Ρεάλ να τρέξει επιμέρους σκορ 10-5 (2/2 τρίποντα Νοτσιόνι) και πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (39-29).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμη και στο -12 (46-34 στο 23΄), αλλά με τον Σλότερ να οργιάζει στην επίθεση (11 πόντοι στο γ’ δεκ., 2 τρίποντα) οι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 8-0 και μείωσαν στο 25΄ σε 46-42. Ωστόσο, λάθη στην άμυνα και βεβιασμένες επιθέσεις βοήθησαν την Ρεάλ να ξεφύγει γρήγορα με +12 (54-42 στο 27΄), διαφορά που κράτησε μέχρι τη λήξη της περιόδου (60-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «εγκλωβίστηκε» στην καλά οργανωμένη άμυνα της Ρεάλ (3 σερί κλεψίματα μέχρι το 33΄), η οποία εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (69-50) και δεν κοίταξε πίσω…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Βιατόρ (Γαλλία), Πατέρνικο (Ιταλία)

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-29, 60-48, 83-65

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 15 (1), Νοτσιόνι 9 (2), Καμπάτσο, Ματσιούλις, Ρέγιες 18, Ροντρίγκεθ 10, Αγιόν, Κάρολ 8 (2), Γιουγ 14 (4), Μπουρούσης 2, Σλότερ 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12 (3), Φώτσης 9 (1), Νέλσον 6, Διαμαντίδης 4, Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 15, Μπλουμς 10 (2).