Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 28-21

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 28-21 για τη 13η αγωνιστική της Α1 ανδρών και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας φτάνοντας τους 18 βαθμούς.Με κορυφαίους τους Ανδρέα Ορφανουδάκη, Δημήτρη Τσακίρη και Κώστα Βότση ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα μπροστά σε 200 θεατές στη Μίκρα εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική του άμυνα από το δέκατο λεπτό και έπειτα.Ο ΠΑΟΚ μπήκε κοιμισμένος στον αγωνιστικό χώρο. Με κακές επιλογές στην επίθεση και έχοντας καταφέρει να κάνει μόλις τέσσερα σουτ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-5 στο 10ο λεπτό. Σταδιακά βρήκε λύσεις επιθετικά με τον Τσακίρη να σκοράρει τρεις φορές από το πέναλτι και μείωσε σε 6-8 στο 20ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Ορφανουδάκης αντικατέστησε τον Γουργούμη κάτω από τα δοκάρια, έκανε τρεις σπουδαίες επεμβάσεις, ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να τρέξει και με τους Πετρίδη και Βότση να σκοράρουν τρία και δύο γκολ αντίστοιχα προηγήθηκε με 12-9. Στο τελευταίο δίλεπτο, ωστόσο, το καθαρό μυαλό χάθηκε με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να μειώσει σε 12-11, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει με την άμυνά του τον Φίλιππο, ο Ορφανουδάκης έφτασε τις 14 αποκρούσεις συνολικά και με τους Βότση και Τσακίρη να πετυχαίνουν σημαντικά γκολ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 26-19 (από 23-19) στο 56ο λεπτό για να πάρει τη νίκη με 28-21.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης), ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Γιαννακίδης, Ορφανουδάκης (14 αποκρούσεις), Γουργούμης, Πίτσιος, Τσίλης 3, Τσακίρης 8 (5/6 πέναλτι, 3/3 σουτ), Βότσης 8 (8/13 σουτ,  2 λάθη) Πετρίδης 5 (5/8 σουτ), Ιλερής, Παπαδόπουλος, Τρουμπέτας 3 (3/8 σουτ, 3 λάθη), Κοκώνης 1, Κεσίδης, Τσεσμετζίδης, Ν. Νικολαίδης.

Φίλιππος (Χρήστος Τζουβάρας): Δέλλιος, Θ. Κωστακίδης.Δ. Μπαντής 6, Π. Κωστακίδης 1, Δομπρής 3, Γ. Μπαντής 1, Μιχαηλίδης, Ζευγαρόπουλος 2, Δραγκόλας 1, Αρβανιτίδης, Τσιρογιάννης 2, Μάντζος, Ζλατάνος, Πάβλοβιτς 5, Ντόβας, Δινάλης

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 3-6, 6-8, 9-9, 12-11 (ημχ) 14-12, 16-14, 20-17, 23-18, 25-19, 28-21.

Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 5/6 – 1/1

Διαιτητές: Θεοδοσάκης – Θεοδοσίου