Tα κατάφερε ΠΑΟΚ – Σαχτιόρ 2-1

Ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 από τη Σαχτέρ Καραγκαντί στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου από ένα ανύπαρκτο πέναλτι, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να κερδίσει με 2-1 μπαίνοντας με το δεξί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Γάλλος διαιτητής Φοτρέλ έκανε δώρο ένα πέναλτι στους Κοζάκους με το οποίο προηγήθηκαν με 0-1 στο 49’ αλλά οι αλλαγές του Λίνο και του Βούκιτς βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να βελτιώσει την εικόνα του και να κερδίσει με 2-1.

Ο Αθανασιάδης ισοφάρισε στο 75’ μετά από κόρνερ του Λούκας και ο Βούκιτς έκανε το 2-1 με κεφαλιά στις καθυστερήσεις μετά από σέντρα του Λίνο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1′ Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε (22:05).

2′ Σουτ του Λάζαρ μέσα από την περιοχή από αριστερά μπλόκαρε ο Μόκιν.

5′ Σουτ του Νίνη η μπάλα πέρασε άουτ.

7′ Σουτ του Λούκας από πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Μόκιν.

15′ Σέντρα σουτ του Νίνη, ο Μόκιν έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

16′ Ο Λούκας έκλεψε την μπάλα στην περιοχή της Σαχτέρ, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε άουτ.

18′ Πρώτη καλή στιγμή για τη Σαχτέρ, ο Σίμτσεβιτς έκανε σέντρα από δεξιά ο Χιζνιτσένκο έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χακόμπο.

20′ Σουτ του Λούκας η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μόκιν.

22′ Σέντρα του Τζαβέλλα από αριστερά ο Λάζαρ έκανε σουτ πάνω στην κίνηση αλλά ο Μόκιν μπλόκαρε και πάλι την μπάλα.

26′ Από πλάγιο του Βίτσιους ο Τζίντιτς έκανε κεφαλιά και ο Χακόμπο απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

32′ Σουτ του Νίνη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

38′ Επικίνδυνο σουτ του Κάνιες η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

48′ Ο Κάνιες κάνει βουτιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Φοτρέλ δίνει πέναλτι! Στο ριπλέι φαίνεται καθαρά ότι ο Κατσουράνης δεν ακουμπάει τον αντίπαλο!

49′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΧΤΕΡ! Ο Κάνιες εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και κάνει το 0-1!

56′ Ο Λάζαρ έκανε ένα φοβερό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

75′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Λούκας έκανε το κόρνερ από δεξιά και ο Αθανασιάδης με αριστερό πλασέ στο δεύτεροι δοκάρι έκανε το 1-1.

87′ Δεύτερη κίτρινη στον Παρβάεφ, η Σαχτέρ μένει με 10.

90′ Κοντινή κεφαλιά του Στοχ η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς και περνάει κόρνερ.

91′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Λίνο έκανε σέντρα και ο Βούκιτς με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ!

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Χακόμπο, Κίτσιου, Τζαβέλλας (65′ Λίνο), Βίτορ, Κατσουράνης, Λάζαρ (57′ Σαλπιγγίδης), Τζιόλης, Στοχ, Λούκας, Νίνης (85′ Βούκιτς), Αθανασιάδης.

Σαχτέρ (Κουμίκοφ): Μόκιν, Σίμτσεβιτς, Παρβάεφ, Ταράσεφ, Μαλίι, Τζίντιτς, Κάνιες, Βίτσιους, Φινοτσένκο (80′ Μπαϊζάνοπφ), Καζαριάν, Χιζνιτσένκο (87′ Ζένκοβιτς).