Η επίσημη Αγαπημένη όλων νίκησε 79-51 τη Σουηδία

Πρεμιέρα… όνειρο της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας
Με… περίπατο ξεκίνησε η Εθνική την πορεία της στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, καθώς στην πρεμιέρα της στον Δ’ όμιλο «καθάρισε» τη Σουηδία με νίκη 79-51. Η «γαλανόλευκη» χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να ξεπεράσει το αρχικό «μούδιασμα» και στη συνέχεια πάτησε το «γκάζι» και… εξαφανίστηκε με τη διαφορά να ξεπερνάει και τους 30 πόντους, ενώ είναι ενδεικτικό ότι και οι 12 παίκτες που βρίσκονται στο ρόστερ, κατάφεραν να σκοράρουν. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη νίκη της «επίσημης αγαπημένης» στην ιστορία απέναντι στη Σουηδία. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 13 πόντους, ενώ ο Τζέφρι Τέιλορ σημείωσε 16 πόντους για τη Σουηδία.

Με 8-2 προηγήθηκε η Σουηδία, με τον ΝΒΑερ Τζέφρι Τέιλορ να πετυχαίνει και τους 8 πρώτους πόντους των Σουηδών. Ο Σπανούλης ήταν αυτός που… αφύπνισε τους συμπαίκτες του, μετά από 3 ολόκληρα λεπτά… ανομβρίας, ενώ 2 βολές του Ζήση και ένα τζαμπ σουτ του Μπουρούση μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι, 8-6. Το τρίποντο του Χάκανσον, 11-6, ήταν η τελευταία φορά που… χαμογέλασαν οι παίκτες του Μπράντλεϊ Σκοτ Ντιν.

Οι Έλληνες διεθνείς σοβαρεύτηκαν και με επιμέρους σκορ 2-9 (τρίποντα από Σπανούλη, Περπέρογλου) προηγήθηκαν 13-15 στο 10ο λεπτό. Το επιμέρους σκορ της «επίσημης αγαπημένης» διευρύνθηκε σε 2-19, όπως αποδεικνύει και το 13-25 στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου.

Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε… πάρτι στη ρακέτα και μετά τους πρώτους πόντους του πάουερ φόργουορντ των Πίστονς Γιόνας Γερέμπκο (15-25 με βολές) και πρώτους της Σουηδίας στο 2ο μέρος, ο Έλληνας διεθνής σέντερ έφτασε τους 12 πόντους και τα έξι ριμπάουντ, σημειώνοντας ένα ακόμη καλάθι, 15-27.

Η εθνική βελτίωσε την άμυνά της και είχε τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ (26 έναντι 7 της Σουηδίας στο ημίχρονο), αφού πέρα των 6 του Μπουρούση, άλλα 8 μάζεψε ο Μαυροκεφαλίδης. O Σπανούλης έφτασε τους 10 πόντους, με αρνητικό πάντως τα 3 φάουλ του, καθώς 2.46 πριν το ημίχρονο υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, όταν ο Τέιλορ πρόλαβε να στηθεί στην άμυνα. Ακολούθησε αψιμαχία Σπανούλη με Ρας και οι διαιτητές τιμώρησαν αμφότερους με τεχνική ποινή. Πολύ καλός με 5 ήταν και ο Σλούκας σε ρόλο οργανωτή. Οι 11 πόντοι του Τέιλορ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει στο α΄ μέρος η Σουηδία, 39-21 (+18).

Η Σουηδία έκανε μία… απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει στις αρχές της 3ης περιόδου, κατάφερε να βγει σε αιφνιδιασμούς και να ρίξει τη διαφορά στο -13, 30-43. «Στοπ» είπε ο Στράτος Περπέρογλου, με πέντε δικούς του πόντους. Ενώ Πρίντεζης, Ζήσης, Μαυροκεφαλίδης και ένα ακόμη τρίποντο του Σπανούλη έκαναν το 35-56. Το 35-59 στο 30΄ ήταν μη αναστρέψιμη διαφορά για τον «αδύναμο κρίκο» του Δ΄ ομίλου, Σουηδία, και σε συνδυασμό με την απρόσμενη ήττα της Τουρκίας νωρίτερα από την Φινλανδία, οι Έλληνες διεθνείς ανυπομονούσαν να τεθούν επικεφαλής του ομίλου από την πρεμιέρα.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με τον Βασίλη Καββαδά να πατάει παρκέ για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα και να πετυχαίνει και τους πρώτους 3 πόντους του. Το τελικό 79-51 ήταν το καλύτερο ξεκίνημα για την εθνική που αύριο αντιμετωπίζει τη Ρωσία των πολλών απουσιών (χωρίς Κιριλένκο, Μοζγκόφ, Κριάπα ανάμεσα σε άλλους) στις 22:00 ώρα Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 21-39, 35-59, 51-79.