Ελλαδάρα από τα παλιά, συνέτριψε την Ισπανία 79-75

Με εξαιρετικό το Σπανούλη και το Μπράμο να εκτελεί πήρε το πρώτο Τελικό.
Οι παραδόσεις είναι για να σπάνε… Ελλάδα – Ισπανία 79-75
Κι όμως, την κερδίζει. Η Ελλάδα έσπασε την αρνητική παράδοση που είχε απέναντι στην Ισπανία (είχε να την νικήσει από το 2002) και επικράτησε με 79-75, κρατώντας ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Ο Βασίλης Σπανούλης με 20 πόντους οδήγησε την Εθνική σε μια σημαντική νίκη, με τον Μάικ Μπράμος να σημειώνει καθοριστικό τρίποντο 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη του ματς. Έτσι, η Ελλάδα έφτασε τους 4 βαθμούς (1 νίκη -2 ήττες), όσους και η Ισπανία στον ΣΤ’ Όμιλο και συνεχίζει να ελπίζει…

Η Εθνική είχε να κερδίσει σε επίσημο αγώνα την Ισπανία από τις 26 Ιανουαρίου του 2002 μετρώντας επτά σερί ήττες, ενώ σε τελική φάση Ευρωμπάσκετ, Μουντομπάσκετ και Ολυμπιακών Αγώνων, είχε να γευθεί το νέκταρ της νίκης από το Μουντομπάσκετ 1998 της Αθήνας (69-62, στις 7/8/1998), ήτοι 15 ολόκληρα χρόνια!

Η επόμενη κρίσιμη αναμέτρηση για την εθνική είναι προγραμματισμένη για το ερχόμενο Σάββατο (14/9, 22.00) με τους «οικοδεσπότες» Σλοβένους.

Η εθνική «φόρτωσε» με 79 πόντους την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης (η Iσπανία δεχόταν 53.8 πόντους μέσο όρο), ενώ η ελληνική άμυνα υποχρέωσε τους Ίβηρες σε 17 λάθη! Κορυφαίος της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι ο Βασίλης Σπανούλης με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καϊμακόγλου (11π.), Μπουρούσης και Πρίντεζης, οι οποίοι σημείωσαν από 10π..

Καθοριστική ήταν η συμβολή του Μάικ Μπράμος με το δεύτερο εύστοχο τρίποντό του περίπου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη, όταν διαμόρφωσε το 75-68. Οι διεθνείς, παράλληλα, υπέπεσαν σε μόλις 6 λάθη, τη στιγμή που είχαν μέσο όρο στη διοργάνωση 14.8!

Από τους Ίβηρες  ξεχώρισαν οι Ρούντι Φερνάντεθ και Μαρκ Γκασόλ με 20 πόντους αντίστοιχα.

Η έκπληξη που επιφύλασσε ο Αντρέα Τρινκιέρι στο Μαρκ Γκασόλ, επιλέγοντας τον Καββαδά να μαρκάρει τον Ισπανό σέντερ, δικαίωσε τον Ιταλό τεχνικό, αλλά η προβληματική άμυνα της Ελλάδας δεν απέδωσε ανάλογα.

Ο Καββαδάς κατάφερε να οδηγήσει σε 3 φάουλ τον ΝΒΑερ μέχρι το 8′, αλλά η εθνική δεν μπόρεσε να το «εξαργυρώσει.» Η χαλαρή περιφερειακή άμυνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, σε συνδυασμό με την κυριαρχία των «φούριας ρόχας» στα ριμπάουντ, έφεραν γρήγορα την Ισπανία στο +12 (14-26) στα 46΄΄ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η διαφορά όμως μόνο μη αναστρέψιμη δεν ήταν για τους ψυχωμένους Έλληνες διεθνείς. Με το τρίποντο του Μπράμος στην έναρξη της δεύτερης περιόδου δόθηκε το έναυσμα της ελληνικής αντεπίθεσης. Η «γαλανόλευκη» έσφιξε την άμυνά της, ο Μπουρούσης κυριάρχησε κάτω από ισπανικό καλάθι, ο Ζήσης εκτέλεσε από την περιφέρεια και η εθνική με επιμέρους σκορ 13-4 μείωσε στο 16′ σε (29-30).

Φερνάντεθ και Ρούμπιο επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για τους Ισπανούς, ο Μπουρούσης αντικαταστάθηκε από τον Μαυροκεφαλίδη για να πάρει ανάσες και προς στιγμή οι Ίβηρες έδειξαν να ανακάμπτουν (29-34 στο 17′).

Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τον Σπανούλη. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού ανέλαβε δράση και «φόρτωσε» το αντίπαλο καλάθι με 8 διαδοχικούς πόντους (2 τρίποντα), δίνοντας το προβάδισμα στην Ελλάδα στο 18′ (37-34). Με ασίστ του Λαρισαίου γκαρντ, μάλιστα, ο Καϊμακόγλου τον μιμήθηκε από τα 6.75 και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξέφυγε με +6 (40-34), παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (41-38).

Στο διάστημα αυτό η ελληνική άμυνα οδήγησε τους Ισπανούς σε 10 λάθη, τη στιγμή που μπήκαν τα τρίποντα των διεθνών (7/14), οι οποίοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα (9 ασίστ). Μελανό σημείο του δευτέρου δεκαλέπτου ο τραυματισμός του Ζήση στο 17′, με τον Έλληνα γκαρντ πάντως να σφίγγει τα δόντια και να επιστρέφει στην τρίτη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά της ισπανικής άμυνας να διακριθεί, καθώς κράτησε τους Έλληνες διεθνείς στους 9 πόντους στα πρώτα εννέα λεπτά. Την ίδια στιγμή, και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Γιώργου Πρίντεζη (σημείωσε 7 πόντους στο 3ο δεκ.) και συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Σπανούλη, ο Μαρκ Γκασόλ κέρδισε κατά κράτος τον Καββαδά και με 11 διαδοχικούς πόντους του οι Ισπανοί ξέφυγαν με 50-57 στο 29′, ενώ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5 (52-57).

Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να εκτελεί από τα 6.75 με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου, οι Ισπανοί έδειξαν να ελέγχουν τον αγώνα. Σλούκας και Καϊμακόγλου κράτησαν στην επίθεση την εθνική, η οποία όμως βρέθηκε στο 34′ στο -4 (57-61).

Νέο ξέσπασμα, όμως, του Σπανούλη (5 διαδοχικοί πόντο, 1 τρίποντο) και στο 35′ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέρασε και πάλι μπροστά με 62-61, ενώ με τον Έλληνα γκαρντ να τροφοδοτεί τον Μπουρούση ο έμπειρος σέντερ κράτησε το προβάδισμα.

Ο Μαρκ Γκασόλ προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά το «κρύο αίμα» του Μπράμος από τα 6.75 στο τελευταίο 1,5 λεπτό (75-68) ουσιαστικά σφράγισε την ελληνική επιτυχία, με τον Σπανούλη φτάνει από τη γραμμή των βολών τους 20 πόντους και να γράφει το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4 (1), Σπανούλης 20 (3), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5 (1), Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11 (2), Μπράμος 8 (2), Πρίντεζης 10.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Χουάν Ορένγκα): Αγκιλάρ 3 (1), Φερνάντεθ 20 (2), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ρέι, Καλντερόν 5 (1), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9 (1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουγ 2, Μ.Γκασόλ 20 (1), Μουμπρού 3 (1).