Κέρδισε τη Γερμανία 78-62 η εθνική στο Ουλμ

Με νίκη αποχαιρέτισε το Ουλμ και το SuperCup 2013 η Εθνική Aνδρών. Μετά τις δύο ήττες από ΠΓΔΜ και Βοσνία Ερζεγοβίνη, η ελληνική ομάδα νίκησε εύκολα, μετά από καλή εμφάνιση, τους διοργανωτές Γερμανούς 78-62 και κατετάγη στην τρίτη θέση.

Η Ελλάδα μπήκε στο παιχνίδι με τους Ζήση, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μαυροκεφαλίδη και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Απέφυγε πολλά από τα λάθη των δύο προηγούμενων ημερών, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με 15-8 στο 7 και με 18-10 στο δεκάλεπτο.
Οι αλλαγές του Αντρέα Τρινκιέρι δεν επηρέασαν το ρυθμό της ομάδας. Με εξαίρεση ένα δίλεπτο ξέσπασμα των Γερμανών, που έφερε το σκορ στο 21-23 (15), οι Έλληνες διεθνείς έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και το 30-41 ήταν η φυσιολογική κατάληξη, με τον Βασίλη Σπανούλη να φτάνει στους 16 πόντους.

Η ελληνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 34-56 (25). Σε καμία περίπτωση όμως δεν μείωσε το ρυθμό και έτσι η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τη βρήκε να προηγείται με 65-46.

Διατηρώντας τα υψηλά επίπεδα ευστοχίας, παρά τις αλλαγές του Τρινκιέρι σε πρόσωπα και σχήματα και εντείνοντας περισσότερο την αμυντική προσπάθεια, οι διεθνείς μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο. Η νίκη ήρθε τελικά με σκορ 78-62.

Ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Κώστας Καϊμακόγλου έμειναν εκτός 12άδας.

Δεκάλεπτα: 10-18, 30-41, 46-65,62-78

Γερμανία (Mεντζ): Γκίφεϊ 3, Γκούντερ, Ζβίνερ 3, Σαφάρτζικ 7, Τάντα, Στάιγκερ 7, Πλέις 18, Μπέντζινγκ 7, Ντόρεθ 8, Σέιφερτ 5, Ζίρμπες 1, Κινγκ 3

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης, Ζήσης 8, Σπανούλης 19, Περπέρογλου 3 (5ρ), Φώτσης 3, Παπανικολάου 5 (4 α), Μαυροκεφαλίδης 8, Βουγιούκας 2, Μπράμος 6, Πρίντεζης 10, Σλούκας 7, Κατσίβελης 7